Przekaźniki termiczne, wyłączniki to urządzenia elektromechaniczne jakie służą do połączenia obwodów elektrycznych

Przekaźnik elektryczny jest to narzędzie elektryczne albo elektroniczne zaprojektowane w celu wywołania ustalonej nagłej zmiany stanu w jednym czy też większej ilości obwodach wyjściowych przy dopełnieniu odpowiednich warunków wejściowych.


Przekaźniki termiczne reagują na zmianę pewnej wielkości fizycznej wejściowej (np. napięcia, natężenia prądu, ciśnienia płynu, temperatury itp.) w ów sposób, że po przekroczeniu jakiejś jej wartości impuls wyjściowy zmienia się skokowo przeważnie między jedną z dwóch wartości: włącz/wyłącz. Przekaźniki termiczne są używane w złączeniu ze stycznikami A, AF, AE, TAE, BC i TBC w celu ochrony silników w napięciach znamionowych do 690V AC i 800V DC.

Jeżeli interesuje Cię ten temat, to odsyłam do tej strony, ponieważ odnajdziesz tam sporo fascynujących Cię tematów, które są tam omówione.

Przekaźniki termiczne są aparatami trój biegunowymi. Oprzyrządowane są w wyzwalacze bimetalowe (1 na fazę), poprzez które przechodzi prąd silnika i grzeje je bezpośrednio. Wyzwalacze odkształcają się pod dopływem ciepła i powodują zadziałanie zabezpieczenia i zmienienie pozycji styków pomocniczych. Wyzwalacze mają możliwość regulowania progów zadziałania. Zgodnie z specyfikacjami norm, na aparacie koniecznie trzeba nastawiać prąd znamionowy silnika.

Wyłącznik APU powietrzny zarezerwowany jest do łączenia prądów roboczych i do asekuracji odbiorników oraz sprzętów zasilających przed skutkami zwarć i przeciążeń. Powinien być zastosowywany w sieciach do 500V prądu przemiennego i około 220V prądu stałego, w których liczeniowe wartości prądów zwarciowych nie ulegają przekroczeniu podanych w tabelach (więcej).
Gniazdko elektryczne
Treści źródłowe: http://ospel.pl
Wyposażony jest w tradycyjne przekaźniki termobimetalowe (zabezpieczone przed przeciążeniem) i wyzwalacze zwarciowe o postępowaniu szybkim (zabezpieczenie przed zwarciem lub wielkim przeciążeniem). Wyłącznik APU jest to wyłącznik stosowany tam, gdzie moce wyłączane osiągają większe wielkości, w celu ochrony pozostałych urządzeń elektrycznych przed skutkami przeciążenia lub zwarć oraz w celu kierowania rozpływu mocy w sieci elektrycznej. Jest charakteryzowany poprzez szereg parametrów, najgłówniejsze z nich to: napięcie znamionowe, prąd znamionowy i zwarciowy, zezwalana temperatura otaczająca. Jego budowa (rodzaje kompozytów) różni się w dużym stopniu w zależności od parametrów znamionowych. Więcej


Stycznik id i przekaźniki termiczne są to aparaty elektromechaniczne, jakie służą do złączenia obwodów elektrycznych [szczegóły na elektro-pol.com.pl - definicja styczników]. Styczniki i przekaźniki są sterowane za pomocą przepływu prądu przez cewkę, która tworząc pole elektromagnetyczne wywołuje połączenie albo rozwieranie styków ruchomych. Stycznik id złożony jest z następujących części: obudowy, rdzenia z cewką oraz ruchomej zwory, sprężyny, styków podstawowych, styków pomocniczych czynnych, styków pomocniczych biernych również komory łukowej.
2021/08/03
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.