Przekaźniki termiczne, wyłączniki to urządzenia elektromechaniczne jakie służą do połączenia obwodów elektrycznych

Przekaźnik elektryczny jest to narzędzie elektryczne albo elektroniczne zaprojektowane w celu wywołania ustalonej nagłej zmiany stanu w jednym czy też większej ilości obwodach wyjściowych przy dopełnieniu odpowiednich warunków wejściowych.
Przekaźniki termiczne reagują na zmianę pewnej wielkości fizycznej wejściowej (np. napięcia, natężenia prądu, ciśnienia płynu, temperatury itp.) w ów sposób, że po przekroczeniu jakiejś jej wartości impuls wyjściowy zmienia się skokowo przeważnie między jedną z dwóch wartości: włącz/wyłącz. Przekaźniki termiczne są używane w złączeniu ze stycznikami A, AF, AE, TAE, BC i TBC w celu ochrony silników w napięciach znamionowych do 690V AC i 800V DC. Przekaźniki termiczne są aparatami trój biegunowymi. Oprzyrządowane są w wyzwalacze bimetalowe (1 na fazę), poprzez które przechodzi prąd silnika i grzeje je bezpośrednio. Wyzwalacze odkształcają się pod dopływem ciepła i powodują zadziałanie zabezpieczenia i zmienienie pozycji styków pomocniczych. Wyzwalacze mają możliwość regulowania progów zadziałania. Zgodnie z specyfikacjami norm, na aparacie koniecznie trzeba nastawiać prąd znamionowy silnika.

Wyłącznik APU powietrzny zarezerwowany jest do łączenia prądów roboczych i do asekuracji odbiorników oraz sprzętów zasilających przed skutkami zwarć i przeciążeń. Powinien być zastosowywany w sieciach do 500V prądu przemiennego i około 220V prądu stałego, w których liczeniowe wartości prądów zwarciowych nie ulegają przekroczeniu podanych w tabelach (więcej).
Gniazdko elektryczne
Treści źródłowe: http://ospel.pl
Wyposażony jest w tradycyjne przekaźniki termobimetalowe (zabezpieczone przed przeciążeniem) i wyzwalacze zwarciowe o postępowaniu szybkim (zabezpieczenie przed zwarciem lub wielkim przeciążeniem). Wyłącznik APU jest to wyłącznik stosowany tam, gdzie moce wyłączane osiągają większe wielkości, w celu ochrony pozostałych urządzeń elektrycznych przed skutkami przeciążenia lub zwarć oraz w celu kierowania rozpływu mocy w sieci elektrycznej. Jest charakteryzowany poprzez szereg parametrów, najgłówniejsze z nich to: napięcie znamionowe, prąd znamionowy i zwarciowy, zezwalana temperatura otaczająca. Jego budowa (rodzaje kompozytów) różni się w dużym stopniu w zależności od parametrów znamionowych. Więcej


Inne artykuły

Najistotniejsze korzyści wypływające z zaawansowania technicznego

telewizja naziemna
Wprowadził: Helgi Halldórsson
Treści źródłowe: http://www.flickr.com
Okres ostatnich 25 lat to prawdziwa rewolucja technologiczna, do tego prawie niedostrzegalna. Przyjmujemy dzisiaj za oczywistość urządzenie takie jak tablet lub smartfon. Truizmem jest wspominanie o internecie. Nowoczesna technologia na pewno ułatwia nam życie.

Stycznik id i przekaźniki termiczne są to aparaty elektromechaniczne, jakie służą do złączenia obwodów elektrycznych [szczegóły na elektro-pol.com.pl - definicja styczników]. Styczniki i przekaźniki są sterowane za pomocą przepływu prądu przez cewkę, która tworząc pole elektromagnetyczne wywołuje połączenie albo rozwieranie styków ruchomych. Stycznik id złożony jest z następujących części: obudowy, rdzenia z cewką oraz ruchomej zwory, sprężyny, styków podstawowych, styków pomocniczych czynnych, styków pomocniczych biernych również komory łukowej.
2020/05/05
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.