Z jakich powodów sterowniki PCL miały wpływ na rozwój współczesnej automatyki, rodzaje używanych obecnie sterowników

Współczesna automatyka bardzo często wykorzystuje nowoczesne rozwiązania elektryczne i elektroniczne. Na samym początku systemy sterowania wykonywano w oparciu o elementy półprzewodnikowe, i miały one postać skomplikowanej sieci, z nierozłącznymi połączeniami pomiędzy poszczególnymi elementami. Jednak podejście tego typu nie należało do praktycznych, bo wszelakie zmiany w konfiguracji potrzebowały sporo pracy do zmiany wielu rzeczy.

Sterowniki PLC
Dlatego też wraz z rozpowszechnieniem mikroprocesorów automatycy zaczęli coraz mocniej stosować układy, które sposób działania zapisane miały w pamięci. Przez to modyfikacja labo rozbudowa takiego układu przeważnie się sprowadzała do modyfikacji algorytmu sterującego, bez konieczności przepinania jakichkolwiek kabli i przewodów. Dało to niesamowite możliwości dla automatyków i inżynierów, wykorzystując takie sterowniki w oparciu o standardowy układ mogli stosować go w wielu różnych projektach.

Inne artykuły

Nieodłącznym szczegółem przygotowania modelu 3d jest prototypowanie 3d

Drukowanie 3D
W przypadku wszelkiego planu zasadniczym aspektem, jaki odgrywa wielkie znaczenie w wstępnej fazie, jest przygotowanie właściwej wizualizacji. Zezwala to na dostrzeżenie wszystkich błędów i po pierwsze precyzyjne przedstawienie całości grupie planistycznej. Jest to również wyjątkowo relewantny krok w przypadku wydruku formatów 3d, bo zezwala na szybkie wprowadzenie zmian.


I automatyka poszła właśnie w tę stronę, obecnie sterowniki PCL są tak rozpowszechnione, że praktycznie nie wykorzystuje się innych metod. Dzisiaj rynek sterowników przemysłowych obejmuje kilkunastu producentów i kilka tysięcy modeli sterowników, począwszy od najmniejszych, do prostych projektów, aż po wielkie sterowniki używane w nowoczesnych zakładach produkcyjnych - E-automatyka.
Zdecydowana większość stosowanych sterowników ma budowę modułową, to znaczy da się je w łatwy sposób zestawiać ze sobą i przyłączać najróżniejsze urządzenia peryferyjne. Ogromnie w ostatnim czasie rozwinęły się także możliwości programowania takich sterowników. Każda z firm produkujących takie sprzęty daje równocześnie wydajne narzędzia, dzięki którym programowanie i testowanie układów sterujących jest bardzo proste.

Takie programy mają przykładowo interfejsy graficzne, dzięki którym modelowanie układu sprowadza się do ułożenia odpowiednich klocków i relacji między nimi. Zwiększa się również wydajność samych sterowników, obecnie mają one tak potężne możliwości obliczeniowe, jak mocne zestawy komputerów sprzed kilkunastu lat.
2019/03/01
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.