Urządzenie fotoelektryczne: jego sposoby funkcjonowania i profesjonalne przeznaczenie

Dla wielu użytkowników Internetu zagadnienia z płaszczyzny fizyki czy elektryki są niemal wiedzą tajemną. Niewiele osób ma pojęcie o zasadach działania różnych urządzeń. Niektórzy jednakże chcieliby samodzielnie sprostać wyzwaniom z tych dziedzin. Co więc mogą uczynić? Mogą przykładowo napisać w wyszukiwarki Google lub You Tube wybrane frazy, takie jak: enkoder inkrementalny, czujniki fotoelektryczne czy czujnik odległości sick, gdzie znajdą wiele drogocennych informacji na wspomniane tematy. Fachowe ich wyjaśnienie może pomóc w zrozumieniu działania konkretnych urządzeń lub nawet może być inspiracją do podjęcia samodzielnych działań w tym temacie.

czujniki - montowanie
Wprowadził: Gareth Halfacree
Treści źródłowe: http://www.flickr.com
W tym artykule skupimy się na wyklarowaniu zasad funkcjonowania czujnika fotoelektrycznego, który jest dość niedrogim urządzeniem. Jest to urządzenie, które składa się z zespolonych dwóch diodek, które są połączone w plastikowej obudowie. Te diody są oderwane od siebie przegrodą wykonaną z plastiku. Pierwsza z nich jest tak naprawdę diodą podczerwoną, która wysyła światło na takiej samej zasadzie, jak dioda zastosowana chociażby w pilocie telewizyjnym. Pozostały element, który wygląda na diodę, jest rzeczywiście fototranzystorem. Jest on uaktywniony, gdy świeci na niego jakieś światło.

Przydałoby Ci się kompleksowe objaśnienie (https://gadzetyupominki.com/magnesy-i-breloki-pvc-c-8.html) powyższego tematu? Zatem nie zwlekaj i zaloguj się do nowej witryny. Tam czekają na Ciebie bardzo rzetelne informacje.

W tym przypadku będzie to światło podczerwone, wysyłane przez wspomnianą diodę. Dioda ta świeci, na skutek czego światło uderza w bazę tranzystora, która potem emituje prąd. Bardzo podobne rozwiązanie jest zastosowane w transoptorach. Zobacz produkty na stronie:

Jakie zastosowanie ma w praktyce czujnik fotoelektryczny? Jego wachlarz zastosowań jest dość duży. Nadzwyczaj praktycznym wydaje się wykorzystanie go jako czujnika zbliżeniowego. Zbliżone zastosowanie ma czujnik zbliżeniowy ultradźwiękowy. Funkcjonował on trochę inaczej, gdyż posiadał mały głośnik, który przesyłał sygnał. Sygnał ten odbijał się od tej przeszkody na którą natrafił i wracał. W ten sposób można było wskazać odległość od wiadomej przeszkody. Zobacz stronę:

Działanie określonego czujnika jest nader podobne, z tym że jego zakres działania jest dużo mniejszy. Jego odległość funkcjonowania ma parę centymetrów, gdy czujnik ultradźwiękowy działa na odległość do trzech metrów. Czujnik fotoelektryczny sprawdzi się doskonale jako czujnik antywłamaniowy. Na przykład przy otwarciu elektrozaczepy usunięta zostanie przeszkoda i czujnik wtedy zaalarmuje.
2020/08/20
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.