Kilka istotnych informacji na temat projektowania standardowych instalacji elektrycznych w domach i mieszkaniach.

W chyba każdym domu czy budynku przemysłowym znajduje się elektryczna instalacja. W sumie dla większości z nas jest to tak oczywiste, że się nie zwraca zupełnie uwagi na to, chyba że w pewnym momencie braknie prądu i trzeba będzie świecić świeczkami. Odpowiednio wykonana instalacja będzie funkcjonalna i bezpieczna, nawet przy jakiś nieprzewidzianych kłopotach ze zwarciami albo przepięciami. Przepisy bardzo precyzyjnie określają tu wszelakie zasady, których trzeba przestrzegać podczas jej projektowania, a ze względów bezpieczeństwa nie można ich łamać. Przewody elektryczne cały czas są przecież pod napięciem, które może nawet być powodem, z tego też powodu nie można sobie pozwolić na jakiekolwiek zaniedbania w tych sprawach. Dodatkowo pozorne oszczędności w formie za cienkich przewodów spowodować mogą ich zbytnie nagrzanie, a w skrajnych przypadkach nawet pożar. Najlepszym rozwiązaniem będzie wynajęcie do tego zawodowego elektryka, który zaprojektuje całość w taki sposób, żeby spełnić oczekiwania inwestora i równocześnie zachować wszystkie wymagane zasady.


sprzęt - odzwierciedlenie
Wprowadził: Marcin Polak
Treści źródłowe: http://www.flickr.com
Jedną z ważniejszych rzeczy podczas projektowania takich instalacji jest wybór odpowiednich przewodów ().

Pragniesz zobaczyć inne podobne pomocne wskazówki? Jeśli tak, to zobacz tu (https://www.maximgroup.pl/laptopy-dell/intel-quadcore), a z pewnością nie odczujesz rozczarowania.

Kable elektryczne wykonane będą przeważnie z dwóch podstawowych metali, czyli miedzi albo aluminium. Ze względu na dużo korzystniejsze właściwości w typowym budownictwie znacznie popularniejsze są miedziane kable, tak naprawdę one stanowią standard od blisko dwóch dekad. Przewody przyłączeniowe z miedzi są dużo mniej odporne na utlenianie, posiadają również większą przewodność i wytrzymałość mechaniczną. Występują one w dużej ilości odmian, o rozmiarach od 0,2 do nawet kilkuset mm2, przez co można je precyzyjnie dopasować zależnie od obciążenia.

sprzęt - selfie
Wprowadził: Arkadiusz Sikorski
Treści źródłowe: http://www.flickr.com
W przypadku standardowych instalacji przeważnie stosuje się kable (zobacz producent kabli) mające średnicę 2,5 mm2, jakie bez problemów wystarczają na typowe zastosowania. Jeśli ktoś jednak by chciał używać jakiś mocniejszych urządzeń, to konieczna będzie też wytrzymalsza instalacja do tego - .
2019/09/06
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.