Zapanuj nad powietrzem

wentylator
Technika wykonała duże, duże kroki w minionym stuleciu. Ludzie wiedzą dziś dzięki temu panować właściwie nad dowolnym żywiołem: istnieją melioracje, wspaniałe statki transportowe, wojenne i inne. Wyjmujemy spod ziemi złoża naturalne, drążąc korytarze parę kilometrów pod powierzchnią. Mamy urządzenia grzewcze, które niemal w całości użytkują energię spalania, nie wspominając już o fakcie, że płomienie, jakie dawno temu trzeba było krzesać krzemieniem albo patyczkami, teraz umie rozpalić dziecko przy użyciu zapałki. Zostało jeszcze powietrze – najbardziej wymagający do okiełznania żywioł, równie groźny w nadmiarze, jak te pozostałe, choć najmniej uchwytny. Mimo to i tu się udało: po firmamencie fruwają odrzutowce z szybkością większą niż szybkość dźwięku, latają boeingi pełne ludzi, cargo i paczek. Na dole stoją elektrownie wiatrowe.

Wykorzystanie, czy raczej oswojenie powietrza jest jednak niezbędne na dużo mniejszym poziomie, bardziej przyziemnym. Szczegółowe obliczenia i oszczędne, wysokosprawne silniki elektryczne pozwoliły zbudować dość mało skomplikowane, a niezwykle przydatne urządzenia, jak ciche i efektywne dmuchawy, wentylatory domowe (uni-lux.eu/wentylatory_domowe.html) wszelkiego zastosowania: do ochłody w upały, do wyciągania na podwórko oparów z kuchni, do ukierunkowania mas powietrza, żeby skuteczniej przewiać dom czy piwnicę, w której okienka są za małe, aby nastąpiło to samo.

Nadal przyziemne, choć trochę mniej banalne użycie znajdują też osuszacze adsorpcyjne, jakich używa się zazwyczaj na placach budowy na etapie wykończenia, w zalanych budynkach, jakie trzeba po powodzi osuszyć przed zimą, w pomieszczeniach laboratoryjnych, gdzie niewskazana jest zbyt duża wilgoć, w piwnicach muzeów, piwnicach... Też w wielu raczej niespodziewanych sytuacjach mają zastosowanie nagrzewnice powietrza elektryczne, chociaż jeszcze powszechniejsze w zastosowaniu na potężniejszą skalę (grudniowe, plenerowe koncerty, rozgrzewanie potężnych hangarów produkcyjnych i innych przestrzeni) są nagrzewnice spalinowe. Te wydajne dmuchawy są w stanie stworzyć namiastkę upału w środku zimy, mimo że nie są całkiem ekonomiczne. Tak czy siak jest to następny dobitny dowód na to, że czy to w powietrzu, czy na ziemi, panujemy nad powietrzem i innymi elementami niepodzielną władzą.


Inne artykuły

Gdzie znaleźć najlepsze oferty cenowe dobrych i niedrogich pralek?

Pralka Samsung WF0804Y8E
Wprowadził: Samsung
Treści źródłowe: Samsung
Od dawna na rynku sprzętu AGD rozgrywają swoiste igrzyska. Oczywiście stawką będzie największa popularność danego producenta i związana z tym większa sprzedaż. Kłopot jest w tym, że zwykły Kowalski nie ma pojęcia, jakie spośród stosowanych funkcji rzeczywiście mają jakieś znaczenie na pranie, jakie na koniec będzie on wyjmował z wnętrza pralki.
Wprowadził: Arek
2019/04/03
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.