Czym jest potencjometr i jaka jest jego zasada działania? Jakie mamy typy potencjometrów?

Potencjometr jest rezystorem zmiennym, jego wartość można zmieniać sposobem mechanicznym. Posiada trzy wprowadzania, po jednej z każdej strony elementu oporowego, kolejne zaś podłączenie jest do ślizgacza, może on przesuwać się ścieżką oporową. Nazwa potencjometr wzięła się od jego funkcji regulowania potencjału.


Potencjometry jesteśmy w stanie produkować w różnorodnych wykonaniach, niezbędne jest przyszłe zastosowanie. Potencjometr tablicowy nadaje się do montażu, na przykład na płycie czołowej.

Niniejszy artykuł posiada fascynujące informacje na opisywany temat - jeśli masz ochotę zdobyć większą ilość wpisów, to odwiedź witrynę (http://www.elektryczne.eu/karnisze-elektryczne/), która przedstawia podobne zagadnienia.

Trzeba go zamontować przy pomocy nagwintowanego kołnierza i nakrętki. Czasem zamontowuje się go odmiennie, kątowo na płytce, a tylko oś może przechodzić przez płytę czołową. To potencjometr obrotowy ze ścieżką oporową, jaki posiada kształt kulisty, posiada też , jaka ruchem obrotowym może przesuwać ślizgacz. Jeśli jest to potencjometr suwakowy, to ścieżka zrobiona jest w postaci linii prostej.

sklep MS Elektronik
Wprowadził: mangtronix
Treści źródłowe: http://www.flickr.com
Do w mniejszym stopniu skomplikowanych, łatwiejszych zastosowań należy wykorzystywać tani węglowy materiał oporowy, ale bardziej wymagające muszą mieć cermet, który przewodzi tworzywo sztuczne. Potencjometr precyzyjny to model potencjometru tablicowego. Produkuje się go w dwóch podstawowych wykonaniach. Jednym z nich jest wieloobrotowy, plus trakt oporowy z nawiniętego drutu, pozwala on na bardziej skrupulatne ustawienie. Kolejny z nich - jednoobrotowy, plus tor plastiku przewodzącego. Ma dużą rozdzielczość i spory czas życia, może być stosowany jako czujnik kąta. Potencjometry dostrojcze, nazywane też trymerami tworzone są z węglową albo cermetową ścieżką oporową.


Najczęściej są one bardziej małe niż potencjometry tablicowe, nie posiadają co więcej osi i kołnierza gwintowanego, stawia się im też bardziej małe wymagania mechaniczne. Trymer ma niezbyt długi czas życia, najczęściej jedynie dwieście obrotów. Wynika to z tego, że następuje dość spory odcisk ślizgacza do warstwy oporowej w miejscu styku, dlatego by móc mieć wysoką stabilność.

Czy ta problematyka Cię wciąga? Jeżeli tak, to przejrzyj link, pod jakim znajdziesz niezbędne Ci dane - sprawdź, że Cię zajmą na długo.

Trymery mają występowanie w swoich typach. Jedne posiada tor prostolinijny i dość długą nagwintowaną oś która przesuwa ślizgacz, natomiast następny posiada tor obrotowy, a ślizgacz przesuwany jest przy pomocy ślimaka. Jak więc widzimy, aby nabyć właściwy potencjometr dla naszych potrzeb musimy się zastanowić, jakiego rodzaju będzie on miał zastosowanie. Kiedy wybierzemy odpowiedni, nasz potencjometr będzie nam służył przez bardzo długi czas.
2020/12/18
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.