Jak kupić obiektyw dla hobbystów – na co dobrze jest zwracać uwagę?

Obiektywy to niezwykle istotne składowe każdego aparatu fotograficznego. Jeżeli będzie miał niską jakość, to nawet super matryca aparatu nie zapewni właściwej jakości zdjęcia. Jakie parametry sprzętu należy wziąć pod uwagę planując nabycie dobrego obiektywu? Przez zły obiektyw obiektyw jest zły, wówczas w czasie wykonywania zdjęć sprzętem z dobrą matrycą stracić dużo wartościowych informacji. Przymierzając się do kupna obiektywu do aparatu fotograficznego trzeba zwrócić uwagę na parametr ogniskowej i jakie ma właściwości. W ogniskowej - jak nazwa podpowiada, skupia się ognisko układu optycznego względem matrycy.
Obiektyw makro
Wprowadził: Christopher Aitken
Treści źródłowe: http://www.flickr.com
Wartość takiej ogniskowej ustala się w mm, np. 50 , 100 czy 300 mm. Im niższa tym bliżej matrycy zlokalizowane jest ognisko. Oznacza to także szerszy kąt widzenia czyli większy obszar, który obiektyw może uchwycić w zdjęciu. Odwrotnie jest w przypadku wysokich wielkości ogniskowej. Wtedy kąt kadru jest węższy, a zoom większy.

Od tych miar wzięło się także nazewnictwo i przeznaczenie typów obiektywów. Dla obiektywów szerokokątnych wartość ogniskowej wynosi mniej niż 50 mm, standardowe obiektywy mają ogniskową ok. 50 mm, a teleobiektywy powyżej 80 mm. Drugim z parametrów istotnych przy zakupie obiektywu jest jasność. Im niższa, tym lepiej.

Inne artykuły

W jaki sposób sprezentować grę dla chrześniaka

gra
Wprowadził: RebeccaPollard
Treści źródłowe: http://www.flickr.com
Zastanawiasz się, jaki podarek kupić bratankowi? Nie od dzisiaj niemal każdy doskonale wie, że jednym z najfajniejszych i najbardziej trafionych podarunków na pewno będzie nowoczesna konsola do gier. Obecnie wiele chłopców spędza sporo czasu grając w gry. Jeżeli z okazji imienin podarujesz mu właśnie nową konsolę, bez wątpienia będzie nader zadowolony.


Standardowym i szerokokątnym obiektywem dobrze jest robić zdjęcia większych scen – np. widoków. Do fotografowania małych lub szczegółowych elementów, których widok trzeba znacząco przybliżyć należy użyć długoogniskowych.

Pośród znanych obiektywów wymienia się jeszcze „rybie oko”, obiektywy makro i obiektyw „kitowy”. Ten ostatni jest niewymiennym elementem aparatu i nie posiada fascynujących parametrów.

Jakiej marki obiektyw kupić?

Zdjęcie w technice rybie oko
Wprowadził: Fernando L
Treści źródłowe: http://www.flickr.com
Wśród polecanych marek obiektywów znajduje się Sigma, posiada je każdy szanujący się sklep fotograficzny (odwiedź). Sigma ma bogaty asortyment - oferuje w sprzedaży w ponad 40 rodzajach, dla różnych typów aparatów, np. lustrzanki analogowej, lustrzanki cyfrowej, cyfrowe aparatów kompaktowych popularnych marek - Sony, Olympus czy też Panasonic.

Profesjonalistów z radością informujemy, że nowe obiektywy Sigma wejdą do sprzedaży już w kwietniu 2014 roku. Mowa tu o o modelach 30 mm f/1.4 DC HSM z linii ART, 19 mm f/2.8 DN oraz 30 mm f/2.8 DN.
Z pewnością nie mogą się tego doczekać profesjonaliści.
Sugerowana cena detaliczna 30 mm f/1.4 DC HSM z linii ART wynosi 1990,00 zł brutto.
Sugerowana cena detaliczna Sigma 19 mm F2.8 DN i Sigma 30 mm F2.8 DN, to 690,00 zł brutto.
2018/07/05
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.