Świat aplikacji mobilnych

Oprogramowanie do popularnych komórek znajdujące się na licencji open source diametralnie zmieniło osiągnięcia urządzeń mobilnych. Aktualnie projektowanie aplikacji mobilnych jest bardzo łatwe i wymaga tylko podstawowych informacji o programowaniu. Przez to na stronach internetowych można znaleźć ogromne ilości pisanych przez amatorów programów stworzonych na komórki, które wykorzystują urządzenia w które wyposażony jest najczęściej smartphone: żyroskopy, kamerę czy lokalizator GPS. Dużo z tych programów służy jedynie rozrywce, istnieją jednak takie, które mogą pomóc ocalić ludzkie życie. Możliwości oprogramowania ograniczone są więc jedynie przez zamysł osoby tworzącej program.

telefon w dłoni
Wprowadził: Rob Lawton
Treści źródłowe: http://www.flickr.com
Zatrudnienie dla młodych programistów
Tworzenie aplikacji na androida jest świetnym przygotowaniem do profesjonalnego programowania. Dlatego też firmy pracujące nad aplikacjami mobilnymi nierzadko zatrudniają studentów kierunków związanych z informatyką z pobliskich uczelni. Dla studenta taka pozycja w CV jest sporym atutem przy późniejszym poszukiwaniu zatrudnienia. Pracodawcy natomiast nie muszą płacić profesjonalnym programistom za projektowanie prostych aplikacji mobilnych (odkryj więcej). Jest to więc sytuacja, w której obie strony czerpią tyle samo korzyści. Komercyjne aplikacje tworzone przez studentów to najczęściej nieskomplikowane programy do zarządzania zasobami urządzenia, czy inne popularne programy.

Programy w służbie zdrowiu
Jak się okazuje, z użyciem telefonu można wykonać najprostsze wyniki badań, między innymi dokonać pomiaru ciśnienia. Tego rodzaju program wykorzystuje lampę błyskową w telefonie, oraz wbudowaną kamerę. Po uruchomieniu programu, przykłada się palec do obiektywu i oczekuje na podanie wartości. Ostatnio stworzono również aplikację służącą podstawowemu badaniu oczu. Zasada działania jest zbliżona, z tym że w tej sytuacji kamera wykonuje fotografię dna oka. Jest to najtańszy dostępny sposób uzyskiwania podstawowego badania wzroku, który jest często wykorzystywany przez uczestników misji humanitarnych w krajach afrykańskich. Program nie oferuje automatycznej diagnozy rezultatów badania, zmniejsza tylko koszty wiążące się z transportem ludzi do placówek z odpowiednim sprzętem.
2019/11/21
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.