Regulowanie wskaźnika napięcia – opieranie się na wartości docelowej, jest koniecznością działającego

Zasilacze transformatorowe decydują o możliwościach wielu urządzeń elektrycznych i elektronicznych. W rzeczywistości są już bardziej odstawiane na dalszy tor, co jest wynikiem popularyzacji efektywniejszego rozwiązania w postaci zasilaczy impulsowych.

Zasilacz transformatorowy to prosta konstrukcja wielkości nieco większej niż ludzka pięść. Jego konstrukcję stanowią trzy części: sam transformator, czyli liczba zwojów wykonanych z metali jak miedź i aluminium, układ prostująco-filtrujący oraz stabilizator wskazania napięcia. Ostatnie ogniwo można pomijać w prostszych egzemplarzach zasilaczy gdzie wystarczą tylko transformator i sam układ.
Przyjęło się, że klasyczne wartości zasilania wielu sprzętów elektrycznych ustawione są na wartość dwustu trzydziestu wolt i pięćdziesiąt herców. Taką moc maksymalną daje gniazdko – dostosowywanie liczby mocy leży już w gestii działającego mechanizmu zwojów w transformatorach. Same transformatory pociągają za sobą małą, ale jednak, utratę mocy. Jest ona związana z przyjmowaniem przez urządzenie większej ilości ciepła. Reakcja na wysyłanie energii do drugiego urządzenia ma miejsce w „sercu” transformatora. Przy większych różnicach, zwłaszcza przy zmniejszaniu wartości napięcia, rdzeń transformatora staje się dość ciepły. Przed zbytnim przegrzaniem chronią go specjalne rurki metalowe, nazywane radiatorami. Uszczerbki w przekazie mocy zmniejszyć można też, i to nawet kilkukrotnie, zamawiając transformator z rdzeniem ze szkła metalicznego. Takie modele są wyjątkowo drogie. Na polskim rynku nie ma takich transformatorów z rdzeniem ze szkła metalicznego. Dostaniemy taki sprzęt od zachodnich sąsiadów i Amerykanów (przejdź na stronę).


Inne artykuły

Oryginalne etui dla smartfona - Etui dla smartfona, jakie wybrać

etui na smartfona
Wprowadził: Sweex
Treści źródłowe: Sweex
Kupując nowego smartfona, wskazane jest pokusić się o pasujące do niego akcesoria. Powodów ku temu jest wiele. Zazwyczaj jednak decydując się na ich kupno kierujemy się funkcjonalnością. Zdarza się także, że jesteśmy fanami nowinek oraz nowoczesnego designu. Stosując się do powiedzenia „pokaż mi swój telefon, a powiem ci kim jesteś”, nie jest nam obojętny wygląd smartfona.

Zasilacze transformatorowo-zwojowe zastępujemy impulsowymi. Ich mechanizmy pozwalają dzielić duże wartości napięcia, co daje im przewagę konstrukcyjną. Oznaki spalenia zasilaczy naszych urządzeń, np. komputerów, widać choćby w postaci swądu spalonej izolacji, regularnym wyłączaniu urządzenia, kiedy zasilacz zwyczajnie nie pracuje. W takiej sytuacji wiadomo, że winy za brak reakcji nie można zrzucić na gniazda komputerowe, awarię prądu czy usterkę samego urządzenia.
2018/07/12
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.