Sprytne telefony

Samsung GALAXY S 4
Wprowadził: Samsung
Treści źródłowe: Samsung
Dzisiejsze aparaty telefoniczne oferują zwykle mnóstwo aplikacji, które są dostępne standardowo, lecz warto skorzystać z tych, które są w sprzedaży w popularnych serwisach. Należy wiedzieć, że telefony z systemem operacyjnym, który ma w logu sympatycznego robocika, są niezwykle silnie narażone na ataki robaków.

Przyczyn takiej sytuacji jest sporo, jednak najpoważniejszym kłopotem tego systemu jest to, że jest OSem open source. Sprawia to, że każdy może modyfikować kod źródłowy Androida oraz produkować i publikować aplikacje.

Odkąd istnieje Android, na rynku apek pojawiło się masę niebezpiecznych programów, których celem jest gromadzenie prywatnych danych ze smartfona, nabijanie ogromnych faktur za wysyłanie SMS-ów na specjalne numery oraz śledzenie poczynań właściciela. To wszystko wygląda bardzo ponuro, ale są dwa systemy operacyjne, które są prawie zupełnie bezpieczne.

Pisanie aplikacji na iOS, system Instalowany w rozchwytywanych iPhonach, jest mocno ograniczone. Apple, ustami swojego założyciela Steve’a Jobsa, zdecydowało że iPhony i inne mobilne sprzęty będą zamknięte dla zwykłych użytkowników. Gdy programista pisze aplikacje na ten system, musi zaliczyć spory proces weryfikacji. Później program trafia do portalu AppStore, który jest naczelnym miejscem, z którego właściciele urządzeń firmy Apple mogą ściągać programy.

Można odszukać sporo osób, które tego rodzaju działania uważają za okrajanie wolności, nie da się jednak zignorować mocnych danych, które pokazują, iż tak mocne utrudnione pisanie aplikacji na iOS i ich zdobywanie wykazuje wielką zaletę. A tym atutem jest bezpieczeństwo, sprzęty Apple są niesamowicie rzadko targetem twórców złośliwego oprogramowania.

Analogiczne rozwiązanie podjął niedawno Microsoft. Tutaj też Windows Phone developer musi poddać towar drobiazgowej weryfikacji, a właściciele telefonów mają jeden oficjalny sklep do ściągania programów. Następnym, naprawdę skutecznym zabezpieczeniem, jest sandbox,w którym działają wszelkie programy. Sprawia to, że programy nie posiadają dostępu do wrażliwych rzeczy na telefonie.

Gdy mamy pomysł by stworzyć aplikację mobilną, warto wynająć do tego firmę z doświadczeniem, jak np. Jojomobile która ma bogate portfolio. Ten rynek rośnie bardzo dynamicznie zatem dobrze brać w tym udział.
Wprowadził: S.D.
2018/07/12
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.