Jak wiele wspólnego z typowo dziecinnymi zabawami mają współczesne technologie wytwarzania modeli

Jednym z najbardziej ulubionych dziecięcych zabaw jest lepienie bałwana. To zajęcie staje się zazwyczaj na tyle zajmujące i odprężające, że zdarza się, że nawet rodziciele włączają się w tworzenie tej nieco niezgrabnej sylwetki. Z kolei tę czynność można byłoby porównać do jednej z metod zaawansowanych technologii wytwarzania. A mamy w tym miejscu na uwadze tzw. szybkie prototypowanie, a ściślej selektywne spiekanie laserowe.

druk 3s
Wprowadził: ciron810
Treści źródłowe: http://www.flickr.com
Do procesu wytwarzania używa się specjalnego proszku, więc porównanie ze śniegiem wydaje się pozostawać zupełnie uzasadnione. Jeśli będziemy w dalszym ciągu analizować określony w tytule temat, to natychmiast dojdziemy do przekonania, że podobieństw jest jeszcze więcej. Zarówno łączenie śniegowych kul w bałwana, jak i selektywne spiekanie laserowe można byłoby wliczyć do tzw. technik addytywnych. Podczas wytwarzania modelu dostarcza się tylko budulec, z którego powstaje konkretna rzecz (tu szczegóły: ).

Inne artykuły

Przetworniki temperatury spisują się w wielu pomieszczeniach

Apple
Written by: Ted Eytan
Oryginal: http://www.flickr.com
Niektóre sprzęty chociaż zdają się niewielkie, mocno mogą nam usprawnić pracę. Z tego powodu trzeba się dowiedzieć w co powinniśmy zainwestować, tak by otrzymać świadomość, że ich używanie da nam na pewno spore korzyści.


Co innego tzw. techniki substraktywne, czyli takie, gdy materiał poddaje się obróbce takiej jak frezowanie czy wiercenie. Z kolei ta technologia bywa świetnie znana rzeźbiarzom, którzy z drewna bukowego potrafią stworzyć prawdziwe cuda. A wracając do naszych przykładów wziętych z życia naszych potomstwa trzeba byłoby przytoczyć jeszcze jedno exemplum. A tym razem odwołamy się również do banalnego, a zarazem ewidentnego przykładu. Weźmy więc pod uwagę zupełnie prostą czynność, jaką bywa robienie pieczątki z ziemniaka. Zaprojektowany wzór powstaje w tym przypadku poprzez wycinanie kawałków bulwy ziemniaczanej i już po chwili pieczęć jest gotowa do użycia. A przy okazji zauważmy, że osoby pełnoletnie również parają się całkiem podobnym zajęciem. Wykonywanie rzeźb w warzywach i owocach tropikalnych nosi nazwę carvingu, a moda na tego rodzaju pasje, a niekiedy nawet na pracę zarobkową, przyszła do nas z krajów azjatyckich - to tak na marginesie (informacje: technologie druku 3d).

model 3d
Wprowadził: Philippe Put
Treści źródłowe: http://www.flickr.com
Pomimo tego że selektywne spiekanie laserowe jest nową metodą, to jeszcze w żadnym razie nie wyparło tych tradycyjnych, czyli bardzo dobrze znanych nam metod, które mają się całkiem dobrze. Nowoczesne technologie potrzebują trochę czasu na upowszechnienie się - przecież każdorazowe wprowadzenie nowinki wymaga tego, aby zatrudnić fachowców, którzy znają temat od podszewki i poza tym umieją obsłużyć skomplikowaną maszynerię. A do tego dodajmy jeszcze jeden fakt: za urządzenia wykorzystywane w trakcie pracy trzeba oczywiście zapłacić fortunę.
2018/06/22
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.