Jak wiele wspólnego z typowo dziecinnymi zabawami mają współczesne technologie wytwarzania modeli

Jednym z najbardziej ulubionych dziecięcych zabaw jest lepienie bałwana. To zajęcie staje się zazwyczaj na tyle zajmujące i odprężające, że zdarza się, że nawet rodziciele włączają się w tworzenie tej nieco niezgrabnej sylwetki. Z kolei tę czynność można byłoby porównać do jednej z metod zaawansowanych technologii wytwarzania. A mamy w tym miejscu na uwadze tzw. szybkie prototypowanie, a ściślej selektywne spiekanie laserowe.


druk 3s
Written by: ciron810
Oryginal: http://www.flickr.com
Do procesu wytwarzania używa się specjalnego proszku, więc porównanie ze śniegiem wydaje się pozostawać zupełnie uzasadnione.
Jeśli będziemy w dalszym ciągu analizować określony w tytule temat, to natychmiast dojdziemy do przekonania, że podobieństw jest jeszcze więcej. Zarówno łączenie śniegowych kul w bałwana, jak i selektywne spiekanie laserowe można byłoby wliczyć do tzw. technik addytywnych. Podczas wytwarzania modelu dostarcza się tylko budulec, z którego powstaje konkretna rzecz (tu szczegóły: www.drukarki3d.pl).

Co innego tzw. techniki substraktywne, czyli takie, gdy materiał poddaje się obróbce takiej jak frezowanie czy wiercenie. Z kolei ta technologia bywa świetnie znana rzeźbiarzom, którzy z drewna bukowego potrafią stworzyć prawdziwe cuda. A wracając do naszych przykładów wziętych z życia naszych potomstwa trzeba byłoby przytoczyć jeszcze jedno exemplum. A tym razem odwołamy się również do banalnego, a zarazem ewidentnego przykładu.
Weźmy więc pod uwagę zupełnie prostą czynność, jaką bywa robienie pieczątki z ziemniaka. Zaprojektowany wzór powstaje w tym przypadku poprzez wycinanie kawałków bulwy ziemniaczanej i już po chwili pieczęć jest gotowa do użycia. A przy okazji zauważmy, że osoby pełnoletnie również parają się całkiem podobnym zajęciem. Wykonywanie rzeźb w warzywach i owocach tropikalnych nosi nazwę carvingu, a moda na tego rodzaju pasje, a niekiedy nawet na pracę zarobkową, przyszła do nas z krajów azjatyckich - to tak na marginesie (informacje: technologie druku 3d).

1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.