Chcesz robić piękne zdjęcia? - przeczytaj

Zrobić zdjęcie potrafi każdy, ale tylko nielicznym udaje się zrobić zdjęcie dobre. Podstawowe rady dla początkującego fotografa?

obiektyw
Wprowadził: Eugene Romanenko
Treści źródłowe: http://www.flickr.com
Najważniejsze, zadbaj o porządny obiektyw, który stanowi podstawę jakości wykonywanych zdjęć. Na pewno powinieneś zwrócić uwagę na obiektywy Canon czy obiektywy Nikon (dobry sprzęt fotograficzny zamówisz taniej w sieci - obiektywy do canonów). Powinniśmy tylko dobrać je pod kątem rodzaju fotografowanych obiektów oraz zdjęć. Pamiętajmy o funkcji stabilizacji obrazu – miej ją włączoną zawsze gdy fotografujesz „z ręki”, zaś przy fotografiach nocnych używaj statywu lub ewentualnie lampy błyskowej.

Twojej uwagi niech nie umknie światło, ponieważ mówi się, iż światło to obok wiedzy o obrazie, najważniejszy element warsztatu fotografa. Zanim więc nauczymy się korzystać z różnorakiego oświetlenia, starajmy się unikać intensywnego światła. Niestety, fotografowanie w cudowny, słoneczny dzień, w samo południe, nie jest gwarancją dobrych zdjęć. Wymarzone światło mamy w tak zwanej „złotej godzinie”, czyli godzinę od wschodu i zachodu słońca. Bardziej rozproszone, miękkie światło daje przyjemne, ciepłe barwy, pamiętajmy o tym. Wbrew pozorom, właśnie po południu, nasze otoczenie prezentuje się w najżywszych kolorach.

Używaj stosowanej w malarstwie metody kompozycji obrazu. Czyli: fotografując krajobraz, ustaw linię horyzontu na wysokości 1/3 od dołu lub od góry wybranego kadru. Zależnie czy chcesz uchwycić barwne kwiaty, czy interesujące chmury na lazurowym niebie. Pamiętaj! Unikaj symetrycznych kompozycji. Malowniczy kościółek w środku kadru? Furory nie zrobisz. Takie ujęcia odeszły na szczęście w zapomnienie. Co więcej, reguła ta tyczy się również fotografowania ludzi.

Kadruj z głową! Nie bądź brutalem i staraj się nie pozbawiać ludzi głów, stóp, łokci czy dłoni.

Poszukujesz podobnego materiału na prezentowany tutaj problem? Jeżeli tak, to ten wyczerpujący tekst bez cienia wątpliwości też uznasz za satysfakcjonujący.

To naprawdę boli ... patrząc na takie zdjęcie. Takie niedociągnięcia przeważnie spowodowane są niestety...lenistwem, ponieważ bardzo rzadko nie ma możliwości skorygowania ujęcia. Zatem oglądajmy zdjęcia na wyświetlaczu. Nawet zawodowiec korzysta z tej funkcji właśnie po to by uniknąć błędów.

Inne artykuły

Każdy pragnie się pochwalić wspaniałymi fotografiami

aparat fotograficzny
Kiedy pragniemy posiadać gwarancję, iż chętnie będziemy powracali do momentów, które spędziliśmy na wakacjach i że chętnie będziemy się tymi przeżyciami dzielili z kolejnymi, to z pewnością powinniśmy sobie zdawać sprawę z tego, że dobre zdjęcia będą tutaj niezwykle istotne. To dzięki nim wiele wydarzeń na długo zachowa własną wyrazistość oraz prościej będzie nam pokazać ich niesamowite znaczenie. Ale jak w taki razie pozyskać te najlepsze zdjęcia, które są tak istotną pamiątką z mnóstwa wydarzeń w życiu?


Zadbaj o tło Zaśmiecone zbyt wieloma szczegółami tło, to „wizytówka” początkujących fotografów-amatorów. Słupy, drzewa, linie telegraficzne, kubły na śmieci i podobne „perełki”, psują całą kompozycję odwracając uwagę od tego co najważniejsze. Dlatego, najważniejsze to mieć oczy szeroko otwarte!
2020/03/12
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.