Chcesz robić piękne zdjęcia? - przeczytaj

Zrobić zdjęcie potrafi każdy, ale tylko nielicznym udaje się zrobić zdjęcie dobre. Podstawowe rady dla początkującego fotografa?

obiektyw
Wprowadził: Eugene Romanenko
Treści źródłowe: http://www.flickr.com
Najważniejsze, zadbaj o porządny obiektyw, który stanowi podstawę jakości wykonywanych zdjęć. Na pewno powinieneś zwrócić uwagę na obiektywy Canon czy obiektywy Nikon (dobry sprzęt fotograficzny zamówisz taniej w sieci - obiektywy do canonów). Powinniśmy tylko dobrać je pod kątem rodzaju fotografowanych obiektów oraz zdjęć. Pamiętajmy o funkcji stabilizacji obrazu – miej ją włączoną zawsze gdy fotografujesz „z ręki”, zaś przy fotografiach nocnych używaj statywu lub ewentualnie lampy błyskowej.

Twojej uwagi niech nie umknie światło, ponieważ mówi się, iż światło to obok wiedzy o obrazie, najważniejszy element warsztatu fotografa. Zanim więc nauczymy się korzystać z różnorakiego oświetlenia, starajmy się unikać intensywnego światła. Niestety, fotografowanie w cudowny, słoneczny dzień, w samo południe, nie jest gwarancją dobrych zdjęć. Wymarzone światło mamy w tak zwanej „złotej godzinie”, czyli godzinę od wschodu i zachodu słońca. Bardziej rozproszone, miękkie światło daje przyjemne, ciepłe barwy, pamiętajmy o tym. Wbrew pozorom, właśnie po południu, nasze otoczenie prezentuje się w najżywszych kolorach.

Używaj stosowanej w malarstwie metody kompozycji obrazu. Czyli: fotografując krajobraz, ustaw linię horyzontu na wysokości 1/3 od dołu lub od góry wybranego kadru. Zależnie czy chcesz uchwycić barwne kwiaty, czy interesujące chmury na lazurowym niebie. Pamiętaj! Unikaj symetrycznych kompozycji. Malowniczy kościółek w środku kadru? Furory nie zrobisz. Takie ujęcia odeszły na szczęście w zapomnienie. Co więcej, reguła ta tyczy się również fotografowania ludzi.

Kadruj z głową! Nie bądź brutalem i staraj się nie pozbawiać ludzi głów, stóp, łokci czy dłoni. To naprawdę boli ... patrząc na takie zdjęcie. Takie niedociągnięcia przeważnie spowodowane są niestety...lenistwem, ponieważ bardzo rzadko nie ma możliwości skorygowania ujęcia. Zatem oglądajmy zdjęcia na wyświetlaczu. Nawet zawodowiec korzysta z tej funkcji właśnie po to by uniknąć błędów.

Inne artykuły

Każdy pragnie się pochwalić wspaniałymi fotografiami

aparat fotograficzny
Jeśli chcemy posiadać gwarancję, że ochoczo będziemy powracali do momentów, które spędziliśmy na wyjazdach i że ochoczo będziemy się tymi chwilami dzielili z kolejnymi, to z pewnością musimy sobie zdawać sprawę z tego, że dobre ujęcia będą tu niezwykle istotne. To przez nie dużo zdarzeń na długo utrzyma swoją wyrazistość i łatwiej będzie nam pokazać ich nieprawdopodobne znaczenie. Lecz jak w taki razie pozyskać te najwspanialsze zdjęcia, które są tak istotną pamiątką z wielu wydarzeń w życiu?


Zadbaj o tło Zaśmiecone zbyt wieloma szczegółami tło, to „wizytówka” początkujących fotografów-amatorów.

Omawiany artykuł Ci się podoba? Zatem odszukaj serwis (https://sofun.com.pl/wynajem-zaglowek-i-jachtow/), który ma podobne informacje na prezentowany temat - one także będą wciągające.

Słupy, drzewa, linie telegraficzne, kubły na śmieci i podobne „perełki”, psują całą kompozycję odwracając uwagę od tego co najważniejsze. Dlatego, najważniejsze to mieć oczy szeroko otwarte!
2019/04/18
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.