Użycie klimatyzacji i urządzeń osuszających powietrze w codziennym życiu

Od momentu, kiedy pewnemu inteligentnemu panu był potrzebny jakiś sprzęt do suszenia papieru, trochę poprawiło się nasze życie w największe upały. Jak do tego doszło? Pewien Anglik, znajdując się w trudnej sytuacji w swoim warsztacie, w jakim panowała przeraźliwa wilgotność, a on trzymał tam mnóstwo papieru, skonstruował urządzenie, jakie wysysało z powietrza nadmiar pary wodnej. Nie byłoby to pewnie na tyle wyjątkowe osiągnięcie, gdyby nie to, że działaniem ubocznym pracy tego urządzenia było ochładzanie powietrza. Tak powstały klimatyzatory

klimatazacja
Wprowadził: SashaW
Treści źródłowe: http://www.flickr.com/photos/sashawolff/3461164440/
g|L|W=155]Od tego momentu inaczej skonstruowane, znacznie skuteczniejsze, cichsze i mniej kosztowne produkty takiego rodzaju da się zobaczyć w naprawdę wielu miejscach: w urzędach, na poczcie, w szpitalach, w sklepach spożywczych. Ale nie tylko – rozwój inżynierii i przystosowanie klimatyzatorów do trochę mniejszego pochłaniania prądu pozwoliły na zastosowanie klimatyzatorów również w środkach komunikacji miejskiej, a nawet w samochodach osobowych, w jakich instalacje te są niewielkie, ale jednocześnie całkiem wydajne. Klimatyzatory można zobaczyć także w prywatnych lokalach mieszkalnych, chociaż nie da się ukryć, że systemy takie nie należą ani do najtańszych, ani do najoszczędniejszych, wymagają też montażu wyciągu ciepłego powietrza na zewnątrz budynku, a to jeszcze jeden koszt. W odpowiedzi na takie zapotrzebowanie zrodziły się trochę może mniej efektywne, ale niezwykle przydatne do doraźnego zastosowania klimatyzatory przenośne, które prezentują się nieco jak stojące grzejniki – z tą różnicą, że dmuchają bardziej ochłodzonym powietrzem, niż ciepłym.

Klimatyzacja w pokoju
Wprowadził: Yasna Communications
Treści źródłowe: Yasna Communications
Pierwotny zamysł Brytyjczyka nie został jednak zapomniany, natomiast zapotrzebowanie na wydajne suszarki jest jak najbardziej duże. Funkcjonujące trochę podobnie do klimatyzatorów, jednak zupełnie odmiennie przygotowane do swojego zadania osuszacze powietrza da się zobaczyć szczególnie na placach budowy, gdzie pełną parą pracują, zwłaszcza w chłodniejszych sezonach, kiedy jak najszybciej trzeba pozbyć się wody ze świeżo pomalowanych ścian, zapraw i innych substancji. Urządzenia tego typu czasem stosowane są też w domach, jakie trzeba szybko osuszyć po powodziach – widzi się to znacznie rzadziej, jednak osuszacze bardzo wydajnie wywiewają ze ścian zalanego domu resztki wody, dzięki czemu zamarzająca woda nie niszczy ścian.
Wprowadził: Arek
2018/07/12
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.